Spørgsmål:

Rigtig tør mund efter jeg har taget Amfetamin

Dato: 17.12.2018

Køn: 

Dreng/Mand

Alder: 

16år

Jeg har haft rigtig tør mund lige siden jeg indtog amfetamin jeg tog den første bane i fredags nasalt og så tog jeg hver gang trætheden ramte, jeg holdte mig vågen fra Fredag aften til Søndag aften og jeg har stadig tør mund, skal jeg søge læge?

Svar: 

 

Hej

 

Det er rigtig svært for mig at give et enkelt svar på dit spørgsmål.

 

Jeg tænker du har sat din krop godt og grundigt på over arbejde ved at tage amfetamin non stop over så lang tid, og derfor ikke har sovet. Det er muligt at din mundtørhed kan være en udtryk for at din krop er ude af balance. Hvis jeg skal komme med en anbefaling og den eneste bivirkning du oplever er mundtørhed, så ville jeg give det et par dage mere inden jeg gik til lægen med det. Hvis du der i mod oplever andre bivirkninger, så vil de være en god ide at blive tjekket af en læge.

 

Med venlig hilsen

 

Torben

 

Torbens billede

Besvaret af: Torben Vangsted Boel Hansen