Spørgsmål i Brevkassen d. 20.6.2016

Mdma

KategoriAbstinenserBedøvende stofferCannabisFeststofferHashKonkrete bekymringerKrop og sundhedMDMAPotSkunk
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde16 år

Jeg får sådan en tinitus lyd. Jeg tager mdma 1-3 gange om ugen. Det kommer for det meste om aftenen, når jeg ligger i min seng. Så bliver det værre og værre jo tættere jeg er på at falde i søvn. Det er sådan hvor jeg kan mærke lidt inden det kommer, så stiger det bare sådan hurtigt, det føles lidt ligesom hvis man holder en mikrofon mod en højtaler og så får jeg sådan et "stød" igennem kroppen og det jager i mine øre, så jeg nogen gange er nød til at holde for dem. Til tider når jeg ryger mig skæv bliver det værre og mere intenst. Jeg får også følelsen af at jeg er på mdma, når jeg ligger og kigger ud i et lokale, stirre på noget eller bare tilfældigt. Det føles som om jeg ikke har kontrol over min hjerne og at det kun er stofferne der har det. Jeg føler konstant jeg er påvirket, jeg spiser ingenting, udover når jeg har røget hash. Jeg har haft feber i to dage og har den værste hovedpine, mit syn flimrer og jeg har sådan en trykken for brystet. Jeg har tit oplevet lignende efter mdma, dog ikke feber og denne tinitus lyd. Jeg ser også nogen gange lige som om jeg er på mdma, tastaturet bevæger sig, det ser ud som om min skærm er smadret og væggene bevæger sig. Jeg er konstant træt og smadret i hovedet, men kan alligevel aldrig sove. Igen kun hvis jeg ryger hash. Burde jeg være bekymret for at stofferne har påvirket mig længerevarende fysik? Burde jeg få det tjekket, eller er det ikke bare er eftervirkning? (Sidst jeg tog mdma var i går nat)

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Mange af de symptomer du beskriver kan tilskrives at du tager MDMA jævnligt. Det skyldes at du ”udtrætter” dit serotoninsystem i hjernen og du får depressionslignende symptomer som manglende appetit men også andre fysiske symptomer.

Der er andre beskrivelser af tinnitus som det du beskriver og tinnitus er en kendt bivirkning ved stimulanser, den gruppe som MDMA tilhører. Nogle beskriver at MDMA fjerner den tinnitus som de allerede har og andre at det bliver værre.

Så – ja du bør være bekymret over at MDMA har de effekter på dig for det er ret sandsynligt at det vil blive værre og vil give langtidseffekter jo længere tid du fortsætter med at bruge det. Nogle kan bruge MDMA uden særlige konsekvenser men det ser ikke ud til at gælde dig. Hash dæmper nogle af dine symptomer men det er jo som at bekæmpe medicinbivirkninger med mere medicin – det kan komme ud af kontrol.

Mit råd vil være at holde op og se om du kan komme igennem uden hjælp – sørg for at sove og spise ordentligt herunder få proteiner nok fordi protein er basis for at danne serotonin og opsøg din læge hvis det varer ved eller bliver værre.

Hilsen
Henrik

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Hash

Min datter på 16 har desværre fået nogle venner der ryger puffbars og hash. Hun synes det et helt normalt at ryge hash. Hun har ADHD umedicineret og får Sertralin for angst. En aften tog hun på tur...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde17 år

er det normalt eller en hashpsykose?

nu er det 3 dage siden jeg sidst har røget, og der fik jeg en lille green out. men det er som om det ikke er helt gået væk og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. jeg har fået så meget angst de sidste ...
Se flere spørgsmål >