Spørgsmål i Brevkassen d. 10.9.2018

Anfald

KategoriBedøvende stofferCannabisCBDHashHHCKonkrete bekymringerKrop og sundhedNysgerrighedPotSkunk
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraDreng / mand32 år

Hej jeg startede i skole for en uge siden, og efter 4 dage fik jeg pludseligt et anfald tror jeg, jeg blev meget hurtigt svimmel og troede at jeg skulle besvime, tog nogle dage fri, men da jeg startede i skole igen, skete det igen. Har aldrig prøvet det før, og bliver enormt bange når det sker, har haft et længere forbrug af hash. Men har ikke røget i over et halvt år. Kan det være årsagen til at jeg får de anfald og ville de anfald være i flere dage? Min læge siger at det bedste er at undgå pillerne, og tage i skole og hvis jeg får et anfald så er det bedre at besvime end at flygte fra problemerne? Men jeg ved ikke hvad der får mig til at få de anfald?

Svar fra rusmiddelekspert Søren Holm

Hej

Jeg tror ikke, at dine anfald har noget at gøre med dit tidligere hashforbrug.

Når man bliver svimmel og føler, at man er ved at besvime, skyldes det ofte nedsat blodforsyning til hjernen. En grund til at dette sker, kan være, at kroppen reagerer på en situation, der føles ubehagelig. Det kan dog også være væskemangel. Hvis det føles ubehageligt for dig at begynde i skolen igen, vil jeg anbefale dig at arbejde med årsagerne til dette.

De bedste hilsner

Søren

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Hash

Min datter på 16 har desværre fået nogle venner der ryger puffbars og hash. Hun synes det et helt normalt at ryge hash. Hun har ADHD umedicineret og får Sertralin for angst. En aften tog hun på tur...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde17 år

er det normalt eller en hashpsykose?

nu er det 3 dage siden jeg sidst har røget, og der fik jeg en lille green out. men det er som om det ikke er helt gået væk og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. jeg har fået så meget angst de sidste ...
Se flere spørgsmål >