Spørgsmål i Brevkassen d. 11.9.2021

Udviddes øjnenes pupiller ved indtag af 20 mg Ascitalopram

KategoriAndre stofferKonkrete bekymringerMedicinNysgerrighed
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde64 år

Jeg påbegyndte indtag af Ascitalopram Accord 20 mg onsdag i sidste uge efter besøg hos læge. Startede med 1/2 (10 mg) og i gå fredag aften ca. 23.30 øgede jeg dosis til de 20 mg som aftalt. Efter ca. 1 time konstaterede jeg lidt sløret syn (lå og læste) og da jeg kiggede mig i spejlet for ca 1 time siden var mine pupiller noget større end de plejer (ca. 1/3-del af øjeæblet) Jeg blev derfor bekymret og tænker om det kan skyldes medicinen eller det kan være andet som jeg SKAL kontakte vagtlægen for at få undersøgt? Vh. A

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Det er en bi-effekt af serotonin som er det stof i hjernen som øges når du tager tabletten. Det skulle gerne aftage over tid men jeg har fundet beskrivelser af at det kan være til stede i flere måneder efter man er startet.
Det er altså ikke noget som er farligt men en direkte effekt af den måde medicinen virker på.

Hilsen
Henrik  

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

stofmisbrug hos unge – projektopgave

Vi er to elever fra Fredensborg skole Vilhelmsro, der gerne vil stille nogle spørgsmål. Vores overemne er “Udfordringer i det senmoderne samfund” og vores emne er således “Stofmis...
Dreng / mand14 år

Projektuge – Misbrug og afhængighed

Hej Vi er to drenge fra 8. årgang virupskolen, som har projektuge i uge 11. Vi vil gerne stille dig et spørgsmålsark, fra den 11. marts til den 15. marts, hvis det er muligt. Vi arbejder om “...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Se flere spørgsmål >