Hvordan får alle de unge dog adgang til alle de illegale stoffer? Det har undret mig?
Hej pårørende
Ja, man kan jo godt undre sig over hvorfor og hvordan illegale stoffer er så let tilgængelige i vores velordnede samfund. Svarene tror jeg, er penge, mange penge, risikovillighed hos unge og afhængighed.
Der er altid mennesker der vil tjene penge hvor det er muligt. Og der er desværre mange penge i salg af stoffer. Kriminelle gruperinger og medløbere sørger for at skaffe stofferne til landet og fordeler dem der hvor "kunderne" er. Så det kan være på diskoteker, på gaden, bringes til døren og de kan handles via nettet.
Der er desværre også altid mennesker der er meget nysgerrige og villige til at løbe en risiko ved at afprøve "sjove" stoffer. Andre mennesker trives måske ikke særlig godt enten psykisk, fysisk eller socialt og de vil måske forsøge at lindre ubehag med stoffer.
Da stofferne findes i verden, vil der være mennesker der finder frem til dem og vil bruge dem.
Med venlig hilsen
Lone