Spørgsmål i Brevkassen d. 8.12.2018

Desp

KategoriAndre stofferBedøvende stofferDepressionKonkrete bekymringerKrop og sundhedMedicinPsykisk sygdomStoffer og hverdagen
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde33 år

Jeg skriver, da jeg efterhånden er både desperat og bange. Jeg startede med quetiapin, da jeg havde nogle psykosenære symptomer, der krævede behandling. Jeg er patient i psykiatrien og det var i samarbejde med dem, at jeg begyndte på 50 mg quetiapin men det blev sådan, at jeg efter en måned i stedet blev sat ned til 25 mg. Jeg bliver simpelthen alt for træt af medicinen. Efter en måned med 25 mg valgte jeg at stoppe med medicinen. Nu har jeg været uden i lige over to uger med det resultat, at jeg er plaget af søvnløshed. I de sidste to uger har jeg sovet ca 3-4 timer om natten og det føles som alt for lidt. I en enkelt nat eller to sov jeg så 7 timer og tæbkte, at nu var det værste overstået. Men derefter fulgte to nætter hvor jeg overhovedet ikke kunne sove. Jeg aner ikke mine levende råd, for jeg vil ikke have medicinen samtidig er jeg meget desperat over ikke at sove og dybt bekymret. Kan det virkelig passe, at jeg efter så kort et behandlingsforløb (8-9 uger) med så lav dosis (25 mg) kan have ophørssymptomer? Og hvad kan jeg gøre?

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Du er i behandling hos en psykiater og får en lille dosis medicin som du reagerer kraftigt på, når du får det og hvor du tydeligvis har behov for noget til at sove på. Det er ikke usædvanligt at have ophørssymptomer efter et par måneders behandling – til gengæld er det som regel kortvarigt.

Der findes andre typer medicin som kan give bedre nattesøvn så mit råd vil være at du diskuterer det med psykiateren så i finder den bedste løsning til dig. Jeg kan ikke komme med anbefalinger når jeg ikke kender dig.

Hilsen
henrik

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

stofmisbrug hos unge – projektopgave

Vi er to elever fra Fredensborg skole Vilhelmsro, der gerne vil stille nogle spørgsmål. Vores overemne er “Udfordringer i det senmoderne samfund” og vores emne er således “Stofmis...
Dreng / mand14 år

Projektuge – Misbrug og afhængighed

Hej Vi er to drenge fra 8. årgang virupskolen, som har projektuge i uge 11. Vi vil gerne stille dig et spørgsmålsark, fra den 11. marts til den 15. marts, hvis det er muligt. Vi arbejder om “...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Se flere spørgsmål >