Spørgsmål i Brevkassen d. 11.10.2020

Hvad skal jeg gøre ?

KategoriAbstinenserBedøvende stofferKonkrete bekymringerKrop og sundhedOpioiderStoffer og abstinenser
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde25 år

hej håber i kan hjælp mig 🙂 

lige nu kæmper jeg stadig efter nogle år 

om at komme ud a stofferne 

er i fast metadon behandling men for alt for lidt efter at dem som står for det har trappet mig langt ned og kun på 1 uges tid..

de fjernet det Halve a min dosis på 1 uge 

efterfølgende har jeg været i tilbagefald og haft en hård periode med rysteture osv 

tænker ikke det er helt godt at trappe så hurtig ud af metadonen ? 
hvad tænker i jeg skal gøre ?? 🙂

venlig hilsen 

Svar fra rusmiddelekspert Morten Hørup

Hej 

Tak for din mail.

Det lyder som en hurtig nedtrapning..

Det er svært for mig at rådgive dig når jeg ikke kender din sag til bunds.

Mit bedste råd til dig er at du tager det op med den behandler og læge der har igangsat nedtrapningen og fortæller ærligt hvordan du har det. Det er dem der er tættest på og som har kompetencerne til at forlænge din nedtrapning eller støtte dig på anden måde.

Håber det lykkedes for dig.

De bedste hilsner

Morten 

 

 

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde40 år

Oxycondon

Hej Er så fortvivlet og på randen til at blive skør i hovedet af at tænke mig gul og blå, for at finde på løsninger som virker. Min man er i behandling på CSU for misbrug af Oxycondon. Han lyver om...
Pige / kvinde57 år

Min søn bruger tramadol ca 4 piller pr dag

Hvad kan jeg gøre for at hjælpe – han tager dem mest til nat – vi har prøvet udtrapnong gennem lægen – men de tog han kørekort – det skal han bruge tul sit job – så ha...
Se flere spørgsmål >