Spørgsmål i Brevkassen d. 10.5.2020

Clean

KategoriAbstinenserFeststofferKonkrete bekymringerKrop og sundhedMDMAStoffer og abstinenser
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraDreng / mand29 år

Hej jeg er dn ung mand på 29 jeg har været i et stofmisbrug fra januar i år og til Marts i år. Hvor jeg var afhængig af tina g exstasy jeg sprøjtede bla. T ind diarakte i blodet jeg er holdt op ved og tage en kold tyrker. Jeg har den form for apstinenser hvor jeg ryster helt vildt på mine hænder og mine ben. Hvor længe kan der gå før dette går over ? 

Svar fra rusmiddelekspert Morten Hørup

Hej

Når man misbruger Tina også kaldet methamfetamin, så resulterer det i kraftige abstinenser når man stopper. Faktisk har jeg hørt om tilfælde hvor der er gået langt over en måned før man er helt sig selv. Så for dig handler det om at holde ud. Symptomerne kan ud over det du beskriver være manglende energi, depression, selvmords tanker m.m. Hvis du får det som jeg lige har beskrevet vil jeg anbefale dig at søge læge eller dit nærmeste rusmiddelcenter for at få den støtte du har brug for i afvænningsperioden.

Jo længrer tid du holder dig fra stoffet jo bedre vil du til sidst få det. 

Held og lykke

Venlig hilsen

Morten

 

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde20 år

mdma og skelen

hej havde læst i bl.a. havde nogle læger som rådgivere, derfor spørger jeg her. jeg har taget mdma et par gange i løbet af året, men de sidste to gange har jeg skelet fuldstændig ukontrollerbart. m...
Pige / kvinde28 år

Levertal

Hej. Jeg har fået målt mit levertal (gamma-GT) som desværre var blevet lidt højt pga. mit overforbrug af alkohol (tallet var på 62). Jeg har derfor besluttet mig for at stoppe med at drikke, da det...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Se flere spørgsmål >