Spørgsmål:

serotonin syndrom

Dato: 27.07.2020

Køn: 

Dreng/Mand

Alder: 

19år

Hej, jeg har været til en fest hvor der blev taget amfetamin i flere dage og store mængder   en dag fik jeg forvirring tilstand plus uvilligebævegesler forhøjet puls fik stort set alt hvad der passer til serotonin syndrom og står med usikkerhed om jeg burde kontakte lægen eller om det noget der går over igen,   har stadig mærkelig puls den går op og ned konstant, for nogen gange et sæt i kroppen hvor mine øjne slører og føles som om jeg besvimer, når jeg ligger mig til at sove, kommer der engang imellem hvor jeg opdager jeg glemmer at trække vejret og så regere med et sæt i kroppen og skynder mig at derefter at trække vejret. Er det noget jeg burde være opmærksomme på, og vi snakker at det en uge siden nu, 

Svar: 

Hej

Du har sandsynligvis fået en forgiftningsreaktion fordi dit nervesystem har været overbelastet af amfetamin og søvnmangel. Alle er forskellige og du kan bedst mærke selv om du har behov for at søge læge. Serotonergt syndrom er en akut tilstand så det er ikke det du har nu – men snarere en forgiftning.

Symptomerne på forgiftning skyldes at amfetamin udløser en masse naturlige stoffer i hjernen som stimulerer humøret og kroppen. Men samtidig er kroppen voldsomt stresset og det giver nogle af de symptomer som du beskriver. Hvis det bliver helt slemt kan man få det der kaldes serotonergt syndrom hvor kroppen kollapser og man får indre blødninger.

Som det er nu har du bivirkninger efter den stress din krop og hjerne har været ude for og det er sandsynligvis nok at du sørger for at få ro på i de kommende uger. Sørg for at få søvn nok og spis ordentlig mad og ikke mindst – hold dig fra alle former for stoffer inklusive alkohol og tobak i den kommende tid. For nogle er der en lang periode med depressive symptomer, hvor det kan være nødvendigt med medicin og så må du søge læge.

Når man har det som du har det er der også risiko for at man reagerer kraftigt på at tage amfetamin igen så min anbefaling vil være at holde dig fra stimulanser som kokain, amfetamin og ecstasy som alle sammen kan udløse de symptomer du beskriver.

Hilsen
Henrik  

Henriks billede

Besvaret af: Henrik Thiesen