Spørgsmål i Brevkassen d. 13.8.2018

Konsekvenser ved en længerevarende misbrug

KategoriFeststofferKokainKonkrete bekymringerKrop og sundhedStoffer og hverdagen
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraDreng / mand28 år

Hej. Mit spørgsmål kommer ud fra nogle oplevelser på kokain hvor min krop der hakkende bevægelser i en voldsomt grad. om jeg sidder, står eller går? Hvad kan være årsagen til dette. Jeg tager kokain 1-3 gram hver 2. Dag. Er det farligt hvad kan konsekvenserne være? Er der nogle faresignaler man skal holde øje med.

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej
Hvis du virkelig tager den mængde kokain du skriver så er det en meget stor dosis!.
Der er alle mulige bivirkninger ved at tage meget kokain men en af dem er risiko for epilepsikramper og muskelkramper eller ’muskelspasmer’ som er den rigtige betegnelse.

Så ja – det er et faresignal om at du har en forgiftning med kokain og skal se at få det stoppet. Det kan være nødvendigt for dig at søge misbrugscenter eller din egen læge så du eventuelt kan få noget medicin mens du stopper.
Hilsen
Henrik

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde15 år

Spørgsmål til projekt

Hej vi er 2 piger der laver projekt, og vi har et spørgsmål som lyder på “er der forskel på hvordan rusmidler påvirker drenge og piger” Håber i vil svare 🙂 ...
Dreng / mand15 år

Roskilde lilleskole 8 klasse projekt opgave.

Hej – vi er Otto, Freja og Mira. Fra Roskilde lilleskole. 8 klasse. Denne uge her i uge 4 har vi det der hedder “projektuge” hvor vi så skal præsentere vores emne “Kokain...
Se flere spørgsmål >