Spørgsmål i Brevkassen d. 26.11.2021

Uren hud efter stop af misbrug???

KategoriAlkoholBedøvende stofferBlandet med alkoholCannabisEdiblesHashHvad sker der når jeg stopperKonkrete bekymringerKrop og sundhedPot
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde27 år

Hejsa! Kan det virkelig passe, at man kan få uren hud og bumser, når man STOPPER med at drikke alkohol og ryge hash? Jeg stoppede for halvanden måned siden med et flerårigt misbrug af alkohol og hash. I misbrugsperioden kunne jeg godt få små bumser af og til, men efter jeg er stoppet har jeg fået mange og meget store, hårde “byld-lignende” bumser i ansigtet, som man heller ikke kan klemme ud, og som bliver der i flere uger. Kan det have en forbindelse til at stoppe? Jeg har aldrig før haft så uren hud med så store bumser, og jeg tænkte nemlig at det burde have modsat effekt, især når man stopper med at drikke, så jeg forstår det ikke helt. Vh. Ida

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej 

Ja når man indtager forskellige stoffer og især alkohol sker der en masse med hele kroppens stofskifte og forskellige hormoner. 

Når man så holder op begynder det hele at normalisere sig igen og så kan der komme alle mulige problemer med hud og fordøjelse over nogle uger. Det går over af sig selv

Sørg for at spise og drikke godt og tag gerne lidt vitaminer også.

Hilsen 

Henrik 

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Hash

Min datter på 16 har desværre fået nogle venner der ryger puffbars og hash. Hun synes det et helt normalt at ryge hash. Hun har ADHD umedicineret og får Sertralin for angst. En aften tog hun på tur...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde17 år

er det normalt eller en hashpsykose?

nu er det 3 dage siden jeg sidst har røget, og der fik jeg en lille green out. men det er som om det ikke er helt gået væk og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. jeg har fået så meget angst de sidste ...
Se flere spørgsmål >