Spørgsmål i Brevkassen d. 16.6.2021

Støtte til en på vej ud af misbrug

KategoriBedøvende stofferCannabisDepressionHashKærlighedKokainKonkrete bekymringerKrop og sundhedPotSkunk
rusmiddelekspert-lokke
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde25 år

Hej

Jeg har været sammen med min (nu) ekskæreste i lidt over 2 år. Inden vi lærte hinanden at kende har han haft en overforbrug af hash, samt hvis han har været til fester og drukket alkohol har han svært ved at styre sit indtag hvilket til tider har medvirket til han har taget coke. 

Det første års tid af vores forhold, røg han hash 1 gang om ugen sammen med nogle venner, han tog til fester og drak sig fuld og tog coke 2 gange i løbet af det år.

Det næste år steg hans forbrug til et misbrug, fordi. han begyndte at ryge hash hver dag, også når han var alene. Hans misbrug blev større i takt med at han begyndte at tage mere kontakt og besøge hans alkoholiserede far. Han overbeviste mig om at han havde fuldstændig styr på det hele, og at det hjalp ham med at kunne falde i søvn, koncentrere sig om lektier osv. Jeg har aldrig haft mistanke om et misbrug, da denne verden ligger langt fra min og jeg derfor ikke har været opmærksom på tegnene. 

Vi har igennem det seneste år snakket meget om vores fremtid, og børn og familie osv. Han har skiftet meget mening løbende, men har tit sagt at han ikke skal have børn. Derudover bliver han mere og mere negativ og nævner opp til flere gange at han ikke kan se meningen med livet.

Det ligger så op til at vi er til en fest sammen i weekenden, hvor at jeg bliver nødt til at tage tidligere hjem fordi jeg gerne vil være frisk til kommende eksamener. Han spørger om han skal tage med hjem og det vil jeg egentlig gerne have at han gør, for han var vildt fuld. Vi snakker frem og tilbage længe om han skal tage med videre sammen med vores venner, eller tage med mig hjem. Vores diskussion ender så i at vi snakker om vores forhold, og om vores fremtid. 

Vi kommer her frem til at vi er for forskellige. Hans livssyn er så negativt og jeg er en evig optimist.Vi aftaler at vi sover på den, inden vi aftaler om vi skal gå fra hinanden eller ej. 

Dagen efter gåt vi fra hinanden, da vi begge godt kan se at vi er for forskellige. Vi er ikke uvenner eller sure og snakker godt sammen.

Dagen efter snakker vi sammen og har begge to indset at han har en depression. Dagen efter det, indrømmer han også selv at han har et misbrug. Han siger at han vil stoppe med at ryge hash og drikke alkohol (og coke). Det bliver jeg selvfølgelig glad for at høre. NU er der gået et par dage, og det går stadig rigtig godt og han udvikler sig hver dag. Han har eks. taget kontakt til sin psykolog og fået en aftale i hus, han har indrømmet overfor sin mor og søstre at han har et misbrug. 

Vores relation er sådan nu at vi ikke er kærester og bor ikke sammen længere. Vi skriver og snakker sammen i telefon sammen hver dag. Vi har aftalt vi er eksklusive venner (så vi er ikke sammen med andre).

Da vi begge to ønsker at finde sammen igen, har vi prøvet at finde nogle strategier som kan hjælpe os begge to. 

Derfor har vi snakket om at vi skal lave nogle faste aftaler/milepæle hvor vi skal fejre at han har været clean i eks. 1 uge/måned. 

Han arbejder med rigtig mange ting lige nu, depression, misbrug og forholdet til sin far. Så derfor er mit spørgsmål hvordan jeg bedst kan være der og støtte ham, men også samtidig passe på mig selv?

Svar fra rusmiddelekspert Løkke Dee Vium

rusmiddelekspert-lokke

Hej med dig

Tak for dit spørgsmål og hvor må jeg bare sige, at jeg er imponeret over jeres snak og måde, at tackle det på. Det lyder til, at I har en stor respekt for hinanden og en gensidig kærlighed.  

Det lyder som den rigtige beslutning, at I flyttede fra hinanden og man må sige, at han har handlet på tingene både med psykolog og få snakket med sin familie om tingene. Så ”hemmeligheden” er ude, og dermed har den ikke længere så meget ”magt” og der bliver plads til de andre ting han skal have arbejdet med.

Men til dit spørgsmål om hvordan du passer på dig selv og støtter ham i hans proces.

Mit råd til dig vil være, at det er en snak I skal have sammen. Hvad har han brug for af dig? Er det, at du skal lytte eller spørge ind til ham, rumme hans ked af det hed, eller vrede.
Må du stille spørgsmål, undre dig, eller vil han bare gerne, at du skal lytte.
Det kan godt være, at han ikke lige har svaret første gang i snakker om det, men så må han reflektere over det f.eks. sammen med psykologen han har samtaler ved.

På den måde overskrider du ikke hans grænser og det bliver lettere for dig, at navigere i en ny hverdag. Det er vigtigt, at mærke efter i dig selv om det er noget du kan være i følelsesmæssigt.
Du må gerne stille krav til ham om, at han skal fortælle dig hvis der er slip tilbage til stofferne eller andet.

Jeg håber du kan bruge svaret og jeg håber, at I får nogle gode snakke om, hvad I ønsker fra hinanden.

De bedste hilser

Løkke

0 kommentar

Skriv en kommentar

Hvis vi vurderer at din kommentar indeholder nye spørgsmål, flytter vi den automatisk, så den bliver oprettet som et selvstændigt spørgsmål i brevkassen.

Relaterede spørgsmål

null19 år

Hvad skal jeg gøre

Hej jeg er 19 år og tager kokain ved ik hvad jeg skal gøre for at stoppe kan nemlig godt lide følelsen jeg for af det og er bange for at komme til at trække folke jeg holder af med ud i det og er o...
Dreng / mand23 år

Skyfall

Kan se at I tidligere er blevet spurgt ind til e-væsken Skyfall, uden at kende til det. Har i fundet ud af hvad det er? Kender i det? Hvilke bivirkninger er der og i hvor stort omfang er spredt i l...
Dreng / mand17 år

Min 17 årige søn bevæger sig på kanten

Min søn har det sidste års tid on/off prøvet at ryge hash. Han er under forløb i kommunens rusmiddelcenter, og hænger bagud fagligt i 10 kl. på trods af han er ret klog og har nogle gode refl...
Se flere spørgsmål >

Få svar på SMS. Helt anonymt.

Send Coach til 1234 og start samtalen nu

SMS-coachen er gratis og anonym. Alle samtaler slettes efter de afsluttes af vores rådgivere.

Med 3 korte spørgsmål serverer vi dig det bedste content - er du med?

1 / 4