Spørgsmål i Brevkassen d. 8.2.2017

Kan man blive fysisk syg efter at ha røget en joint?

KategoriAngstBedøvende stofferCannabisHashKonkrete bekymringerKrop og sundhedPotSkunkTHC
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde17 år

Hej, Jeg røg i torsdags en joint for første gang. Jeg har siden da været ekstremt dårlig, med feber og opkast. Jeg kan ingenting spise og tanken om mad gør mig dårlig. Jeg er svimmel og generelt utilpas. Jeg sveder som en sindssyg, og kan ikke holde fast på min telefon af bare sved fra hænderne. Fra natten til fredag og natten til mandag sov jeg overhovedet ikke. Jeg måtte på apoteket og hente baldrian piller, og først der faldt jeg i søvn i ca 2 timer. Jeg har ikke spist ordentligt siden i fredags og maks drukket 2 små glas vand om dagen. Jeg er meget svimmel og kan ikke magte andet end at ligge i sengen. Kan man blive syg af det? Hvad kan jeg gøre?

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Det du beskriver er kendte symptomer på negativ effekt af cannabis: Svimmelhed, kvalme og angst (som så også giver søvnproblemer) – det er lidt længe det har varet men forhåbentlig er det overstået nu hvor jeg svarer.

Du kan jo også have fået et maveonde ved siden af at have røge cannabis men det lyder som om din krop ikke rigtigt kan tåle det.

Hilsen
Henrik

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Hash

Min datter på 16 har desværre fået nogle venner der ryger puffbars og hash. Hun synes det et helt normalt at ryge hash. Hun har ADHD umedicineret og får Sertralin for angst. En aften tog hun på tur...
Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde17 år

er det normalt eller en hashpsykose?

nu er det 3 dage siden jeg sidst har røget, og der fik jeg en lille green out. men det er som om det ikke er helt gået væk og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. jeg har fået så meget angst de sidste ...
Se flere spørgsmål >