Spørgsmål i Brevkassen d. 27.7.2020

serotonin syndrom

KategoriAmfetaminFeststofferKonkrete bekymringerKrop og sundhedNysgerrighed
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraDreng / mand19 år

Hej, jeg har været til en fest hvor der blev taget amfetamin i flere dage og store mængder   en dag fik jeg forvirring tilstand plus uvilligebævegesler forhøjet puls fik stort set alt hvad der passer til serotonin syndrom og står med usikkerhed om jeg burde kontakte lægen eller om det noget der går over igen,   har stadig mærkelig puls den går op og ned konstant, for nogen gange et sæt i kroppen hvor mine øjne slører og føles som om jeg besvimer, når jeg ligger mig til at sove, kommer der engang imellem hvor jeg opdager jeg glemmer at trække vejret og så regere med et sæt i kroppen og skynder mig at derefter at trække vejret. Er det noget jeg burde være opmærksomme på, og vi snakker at det en uge siden nu, 

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Du har sandsynligvis fået en forgiftningsreaktion fordi dit nervesystem har været overbelastet af amfetamin og søvnmangel. Alle er forskellige og du kan bedst mærke selv om du har behov for at søge læge. Serotonergt syndrom er en akut tilstand så det er ikke det du har nu – men snarere en forgiftning.

Symptomerne på forgiftning skyldes at amfetamin udløser en masse naturlige stoffer i hjernen som stimulerer humøret og kroppen. Men samtidig er kroppen voldsomt stresset og det giver nogle af de symptomer som du beskriver. Hvis det bliver helt slemt kan man få det der kaldes serotonergt syndrom hvor kroppen kollapser og man får indre blødninger.

Som det er nu har du bivirkninger efter den stress din krop og hjerne har været ude for og det er sandsynligvis nok at du sørger for at få ro på i de kommende uger. Sørg for at få søvn nok og spis ordentlig mad og ikke mindst – hold dig fra alle former for stoffer inklusive alkohol og tobak i den kommende tid. For nogle er der en lang periode med depressive symptomer, hvor det kan være nødvendigt med medicin og så må du søge læge.

Når man har det som du har det er der også risiko for at man reagerer kraftigt på at tage amfetamin igen så min anbefaling vil være at holde dig fra stimulanser som kokain, amfetamin og ecstasy som alle sammen kan udløse de symptomer du beskriver.

Hilsen
Henrik  

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Dreng / mand58 år

Muskel skader amfetamin

Kan amfetamin giver muskelskader/lammelser ? 2 venner der er mange årlige amfetamin misbrugere, har begge fået en næsten lam skrumpe arm. Det ses meget tydeligt, resten af kroppen synes rimelig nor...
Pige / kvinde20 år

mdma og skelen

hej havde læst i bl.a. havde nogle læger som rådgivere, derfor spørger jeg her. jeg har taget mdma et par gange i løbet af året, men de sidste to gange har jeg skelet fuldstændig ukontrollerbart. m...
Pige / kvinde21 år

Kan man blande ADHD medicin med coke?

Hvis man tager ADHD medicin ( elvanse ) for en adhd diagnose, kan der så komme alvorlige konsekvenser hvis man tager coke oven i, bare en enkelt gang? Hvad ville der ske? Hvad hvis man stoppede ADH...
Se flere spørgsmål >
Netstof gruppechat

Gruppechat hver torsdag

00
Dag
00
Time
00
Min
00
Sek
På torsdag kl 19:30 kan du igen chatte med jævnaldrende om stoffer. Skal du ha' en SMS når chatten åbner? Så tilmeld dig en anonym SMS-notifikation.
Læs mere >