Spørgsmål i Brevkassen d. 22.11.2023

Contalgin

KategoriKonkrete bekymringerMedicinMorfinSmerter
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraPige / kvinde64 år

Jeg er begyndt at få contalgin for stærke smeter men har nu fået en underlig fornemmelse i ørene,som om jeg har vat i ørene og nogen gange en underlig susen. Kan det skyldes medicinen ??

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Umiddelbart kunne jeg ikke se nogen sammenhæng mellem den fornemmelse du har fået og et morfinstof. Men der eksisterer faktisk nogle enkelte undersøgelser som tyder på at morfinstoffer kan medføre høretab og tinnitus. Høretabet er typisk i det midterste frekvensområde og det er der hvor talestemmer ligger.

Det er ikke helt klart hvad mekanismen er men der er ikke umiddelbart sammenhæng mellem dosis eller hvor længe man bruger morfinstoffet og hvornår et høretab opstår eller om det er på en side eller begge sider.

Så det korrekte svar vil være at det godt kan være Contalgin som har givet de ændringer du mærker.

Hilsen

Henrik

 

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Dreng / mand27 år

Panik angst sertralin og skunk

Hej jeg er en mand på 27 år der får 150mg sertralin mod panik angst hvilket hjælper utroligt meget men jeg har tidligere godt kunne lide at nyde lidt skunk en lørdag en gang i måneden, men det var ...
Pige / kvinde24 år

Elvanse og stoffer

Hej. Jeg er lidt nysgerrig ift. hvis man får elvanse pga ADD (40/50mg), og hvis man er i byen og drikker, og samtidig tager lidt amf./kokain.. hvordan ift den medicin man får? Vil effekten af medic...
Se flere spørgsmål >