Spørgsmål i Brevkassen d. 2.1.2022

Brandene og rød farve på ud efter i indtagelse af amfetamin

KategoriAmfetaminFeststofferKonkrete bekymringerKrop og sundhed
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraDreng / mand21 år

Efter jeg har indtgaet amfetamin og jeg er vågen cirkus efter fulde 24 timer tilsvarende et døgn kan mine hænder have tindens til og blive meget ømme have en brandene fornemmelse og røde ligesom hvis man får brændt dem på noget varmt Det var oftest en 5-8 timer

Svar fra rusmiddelekspert Morten Hørup

 Hej 

Tak for din mail..

Jeg kan ikke umiddelbart læse et spørgsmål i din mail, men jeg antager at du spørger om det er normalt med den brændende fornemmelse, du får i dine hænder!

Når man tager amfetamin stiger ens blodtryk, puls og kropstemperatur, og man vil ofte svede mere, end man plejer. Måske det gør at du får de symptomer du beskriver. 

Stoffer påvirker os alle forskelligt og du må gøre op med dig selv om du kan leve med de bivirkninger amfetaminen giver dig!

Mvh 

Morten

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Levertal

Hejsa Jeg skal have taget levertal og blodprøve i næste uge fordi jeg skal starte på isotretinoin. Og der bliver holdt 2 fester i weekenden, så jeg ville spørge om det påvirker mine levertal meget ...
Pige / kvinde15 år

Spørgsmål til projekt

Hej vi er 2 piger der laver projekt, og vi har et spørgsmål som lyder på “er der forskel på hvordan rusmidler påvirker drenge og piger” Håber i vil svare 🙂 ...
Dreng / mand16 år

Hvidt pulver

Hej …. Hvordan kan jeg bedst teste hvad et pulver er? Det er hvidt, fundet sted hvor der ikke burde være noget …. Og jeg har forsøgt at opløse lidt i lunken vand og for underlig respons på narkotes...
Se flere spørgsmål >