Spørgsmål i Brevkassen d. 18.4.2021

Min bror har fået meddelt meget forhøjede levertal

KategoriAlkoholAndre stofferBedøvende stofferKokainKonkrete bekymringerKrop og sundhedMDMANysgerrighedPårørende
Se svar
kommentar

Spørgsmål fra

Hej 

min bror har lige fået en opringing angående er meget forhøjet levertal på 330. Han er igang med en udredning da han har været stærkt deprimeret og har social angst. Noget han tideligere har copet med via stoffer. 
for 3 måneder siden var hans levertal for lavt og lå på 3 – idag ligger det alt for forhøjet og lægen virkede bekymret. 
han har virkelig meget sløv den seneste uge. kan de forhøjede levertal skyldes indtagelse af stoffer ? 
vh anonym

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej

Jeg kan ikke sige noget præcist om hvorfor din bror har forhøjede levertal når jeg ikke ved mere end det du skriver.
Nogle stoffer påvirker leveren og kan føre til at flere leverceller dør – det kender vi fra alkohol hvor vi kan se forhøjede tal efter en enkelt tur i byen. Men også stoffer som MDMA og kokain kan give skader på leverceller så man får højere levertal.

Så hvis man skal nærmere et svar på hvad der er årsagen skal man vide hvad der er taget og hvor meget. De fleste tilfælde med leverpåvirkning bliver dog bedre så snart man ophører med stofferne / alkohol.

Hilsen
Henrik

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Måske psykose

Hej brevkasse, jeg har røget cirka 5 gange i hele mit liv med langt tid mellem hver gang, her for 5 dage siden tog jeg et par sug af en joint og nu føler jeg stadig rusen bare mildere, jeg får tit ...
Pige / kvinde16 år

Mie

Hvis man har tager nikotin hvor lang tid går der så før der ikke er mere nikotin i kroppen og hvis man skal ha taget en stikprøve vil den så vise negativ efter 48 timer? ...
Pige / kvinde20 år

mdma og skelen

hej havde læst i bl.a. havde nogle læger som rådgivere, derfor spørger jeg her. jeg har taget mdma et par gange i løbet af året, men de sidste to gange har jeg skelet fuldstændig ukontrollerbart. m...
Se flere spørgsmål >