Spørgsmål:

eftervirkninger

Dato: 26.09.2012

Hej,

Jeg er en pige på der for første (og absolut sidste) gang har taget stoffer. Jeg har taget MDMA og Speed. Jeg tog det 3 dage i streg (1-4 gange pr dag). Det er nu mere end 2 døgn siden og jeg er nu rigtig syg. Jeg ryster, er svimmel, har kvalme, opkast, søvnløshed o.lign. Jeg er rådvild! Hvad skal jeg gøre? Går det over og hvad kan jeg gøre for at hjælpe det på vej?

Please giv mig svar hurtigt!

PS Under rusen har jeg svedt meget, nok hverken spist eller drukket nok.

Svar: 

Hej 

Det du oplever, er et fysisk og psykisk sammenbrud. 

Når du indtager (og blander) så meget stof på en gang over kort tid, påvirker du din hjerne og krop helt enormt og det giver i første omgang en ”optur” men samtidig brænder du meget energi af og det skal hentes hjem igen. 

Der er ingenting der er gratis så det du oplever når du går op vil du mærke som ”nedtur” bagefter fordi alle dine depoter er opbrugt. Et af de stoffer i hjernen som fortæller dig at du har det godt eller skidt hedder dopamin og når du tager stoffer som du har gjort udløser det en masse dopamin som ”fortæller” dig at du har det enormt godt. 

Bagefter mangler dopaminen og det får dig til at føle dig dårligt tilpas. En risiko er at man kan blive psykotisk under opturen og meget deprimeret under nedturen og at disse ting udvikler sig til en regulær psykisk lidelse.

Som du har det nu betaler du prisen for at have taget det du har taget og det kan tage flere uger før det hele er blevet normalt igen, men jeg tror at du er udenfor fare for at det går helt galt. Men du skal undgå alkohol eller nogen anden form for stoffer i de kommende uger til din krop har helbredt sig selv.

Hilsen

Henrik

Henriks billede

Besvaret af: Henrik Thiesen