Spørgsmål i Brevkassen d. 26.9.2012

eftervirkninger

KategoriAmfetaminAngstFeststofferFuckupsFuckupsMDMAStoffer og abstinenser
Se svar
kommentar

Spørgsmål fra

Hej,

Jeg er en pige på der for første (og absolut sidste) gang har taget stoffer. Jeg har taget MDMA og Speed. Jeg tog det 3 dage i streg (1-4 gange pr dag). Det er nu mere end 2 døgn siden og jeg er nu rigtig syg. Jeg ryster, er svimmel, har kvalme, opkast, søvnløshed o.lign. Jeg er rådvild! Hvad skal jeg gøre? Går det over og hvad kan jeg gøre for at hjælpe det på vej?

Please giv mig svar hurtigt!

PS Under rusen har jeg svedt meget, nok hverken spist eller drukket nok.

Svar fra læge Henrik Thiesen

Hej 

Det du oplever, er et fysisk og psykisk sammenbrud. 

Når du indtager (og blander) så meget stof på en gang over kort tid, påvirker du din hjerne og krop helt enormt og det giver i første omgang en ”optur” men samtidig brænder du meget energi af og det skal hentes hjem igen. 

Der er ingenting der er gratis så det du oplever når du går op vil du mærke som ”nedtur” bagefter fordi alle dine depoter er opbrugt. Et af de stoffer i hjernen som fortæller dig at du har det godt eller skidt hedder dopamin og når du tager stoffer som du har gjort udløser det en masse dopamin som ”fortæller” dig at du har det enormt godt. 

Bagefter mangler dopaminen og det får dig til at føle dig dårligt tilpas. En risiko er at man kan blive psykotisk under opturen og meget deprimeret under nedturen og at disse ting udvikler sig til en regulær psykisk lidelse.

Som du har det nu betaler du prisen for at have taget det du har taget og det kan tage flere uger før det hele er blevet normalt igen, men jeg tror at du er udenfor fare for at det går helt galt. Men du skal undgå alkohol eller nogen anden form for stoffer i de kommende uger til din krop har helbredt sig selv.

Hilsen

Henrik

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

Hash

Min datter på 16 har desværre fået nogle venner der ryger puffbars og hash. Hun synes det et helt normalt at ryge hash. Hun har ADHD umedicineret og får Sertralin for angst. En aften tog hun på tur...
Pige / kvinde17 år

er det normalt eller en hashpsykose?

nu er det 3 dage siden jeg sidst har røget, og der fik jeg en lille green out. men det er som om det ikke er helt gået væk og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. jeg har fået så meget angst de sidste ...
Pige / kvinde40 år

Oxycondon

Hej Er så fortvivlet og på randen til at blive skør i hovedet af at tænke mig gul og blå, for at finde på løsninger som virker. Min man er i behandling på CSU for misbrug af Oxycondon. Han lyver om...
Se flere spørgsmål >