Spørgsmål i Brevkassen d. 17.12.2019

Dårlig oplevelse med 2-cb

KategoriAmfetaminAndre stofferFeststofferKonkrete bekymringerNysgerrighedPsykedelika
Se svar
kommentar

Spørgsmål fraDreng / mand22 år

Hej, jeg var i fredags på amfetamin, tror jeg tog omkring 3 g og sov ik til om lørdagen, om lørdagen besluttede jeg at spise en halv 2cb pille de første trip gik fint men efter 2 timer så jeg edderkopper og døde hestehoveder, ku mærker edderkopperne på min krop virkelig klam og ubehagelig følelse og føler stadig efter nogle da at jeg stadig kan mærke dem kravle på mig.. Håber du/i kan forklar hvad det var 🙂

Svar fra rusmiddelekspert Torben Vangsted Boel Hansen

Hej

Det korte svar må være at du har fået et dårligt trip.

Men jeg tænker også at kombinationen af en fredag på amfetamin, mangel på søvn og indtagelsen af 2C-B i sig selv har overbelastet din krop og psyke. 2C-B er som du nok ved et syntetisk psykedelisk stof som giver hallucinationer som kan opleves på forskellige måder. Jeg har talt med en del der efter at have taget 2C-B har opleve noget linende det du beskriver. Så jeg tænker du har fået det man omtaler som et dårligt trip. 2C-B er særlig kendt for visuelle hallucinationer, hvilket passer godt med alle de ”syner” du har haft. Skulle de ubehagelige syner og følelser fortsætte vil jeg anbefale dig at søge hjælp/blive tjekket ved en læge.

Pas nu godt på dig selv frem over.

Med venlig hilsen

Torben

0 kommentar

Skriv en kommentar

Relaterede spørgsmål

Pige / kvinde16 år

stofmisbrug hos unge – projektopgave

Vi er to elever fra Fredensborg skole Vilhelmsro, der gerne vil stille nogle spørgsmål. Vores overemne er “Udfordringer i det senmoderne samfund” og vores emne er således “Stofmis...
Dreng / mand14 år

Projektuge – Misbrug og afhængighed

Hej Vi er to drenge fra 8. årgang virupskolen, som har projektuge i uge 11. Vi vil gerne stille dig et spørgsmålsark, fra den 11. marts til den 15. marts, hvis det er muligt. Vi arbejder om “...
Pige / kvinde40 år

Oxycondon

Hej Er så fortvivlet og på randen til at blive skør i hovedet af at tænke mig gul og blå, for at finde på løsninger som virker. Min man er i behandling på CSU for misbrug af Oxycondon. Han lyver om...
Se flere spørgsmål >