Spørgsmål:

Politi?

Dato: 12.07.2019

Køn: 

Dreng/Mand

Alder: 

18år

hvis man ikke har røget hash i over en uge, og man bliver stoppet af politiet og testet af deres spyt test, kan den godt vise positiv hvis man ikke har røget i en uge?? hvis testen viser negativ, skal man så stadig ned på stationen og tage en blod prøve? 

Svar: 

Hej 

Tak for dit spørgsmål og undskyld ventetiden.

Når jeg svarer på spørgsmål af denne art, er det altid med et vist forbehold, da jeg tit har oplevet at det er meget individuelt hvad folk oplever.

Som udgangspunkt kan man, efter mine oplysninger, ikke måle THC i en spytprøve efter en uge.

Politiet har mulighed for at kræve en blodprøve uanset om der foreligger en konkret mistanke, ifølge færdelslovens §77.

Venlig hilsen

Morten

Mortens billede

Besvaret af: Morten Hørup